«SOFT SKILLS»

М’ЯКІ НАВИЧКИ
В ЖИТТЄВОМУ ПРОСТОРІ

«Soft skills» – «м’які, соціальні та навички успішності»  включають в себе навички комунікації, лідерство, відповідальність, вміння працювати в критичних умовах, залагоджувати конфлікти, працювати в команді, управляти своїм часом, самостійно приймати рішення, критично мислити.

Визначимо важливі
соціальні навички:

 • Вирішення проблем
 • Творче мислення
 • Робота в команді
 • Внутрішньо-особистісні навички: вміння розуміти себе.
 • Навички міжособистісного спілкування.
 • Комунікативні навички.
 • Лідерські здібності.
 • Позитивне ставлення до світу.
 • Вміння слухати.

Викладачі коледжу наголошують на
значенні таких «soft skills»:

 • Навички комунікації
 • Вміння працювати в критичних умовах
 • Вміння брати на себе відповідальність за прийняті рішення
 • Лідерство + самостійність у професійних діях
 • Успішна робота в команді
 • Необхідність управляти своїм часом
 • Здатність логічно і критично мислити
 • Креативність
 • Співчуття, милосердя
 • Готовність прийти на допомогу.
 • Критичне ставлення до сучасності

Пандемія стала випробуванням на міцність як для цілих держав, так і для родин та кожної окремо взятої особистості. Для студентів Кам’янського медичного коледжу цей період пройшов значно легше, адже вони мають величезну перевагу — добре розвинені м’які навички. Саме завдяки soft skills адаптація до труднощів завдає менше шкоди й проходить без психологічних потрясінь.

Навички 21 століття заведено ділити на…

тверді навички

Hard skills

Вузькоспеціалізовані, діють у сталих умовах і в межах однієї професії.

цифрові навички

Digital skills

Категорія виникла у зв’язку з глобальною диджиталізацією та цифровізацією нашого світу.

м'які навички

Soft skills

Вони універсальні та допомагають досягти успіху в будь-якій професії, передбачають високі комунікаційні здібності та самоорганізацію, вміння довгострокового планування, командну роботу. Вчені з Гарварду та Стенфорду запевняють, що професійний успіх на 85 % залежить саме від soft skills.

ОСОБИСТОСТІ В МЕДИЦИНІ

Завдяки «золотому сплаву» Soft Skills + Hard Skills, наші випускники досягли значних успіхів в медичній галузі.

Hard Skills

Soft Skills

«тверді» навички, пов’язані зі знанням фундаментальних та спеціальних дисциплін, здобуттям практичної підготовки

«м’які» навички рівною мірою необхідні як для повсякденного життя, так і для роботи

Незламність духу

Звичайне людське щастя в сім’ї, дітях, онуках, захопленнях

Відданість обраній справі.

Неухильне виконання професійних  обов’язків

Доброзичливість, щирий мотив – віддавати те, що набув: знання та досвід

Невтомне професійне вдосконалення впродовж життя

Приймати студентів з повагою колеги і розумінням їх потреб

Рекомендації для власного розвитку: прокачаймо скіли!

Розвивай себе

Плануй глобально, дій локально — система побудови життя, яка є ключем до гармонії, між амбіціями та бажанням жити тут і зараз, у моменті. Свої бажання, плани та глобальні цілі варто озвучувати, записувати та розбивати на невеликі кроки для досягнення глобальної мети.

Персональна економіка. Цю навичку слід опанувати для того, щоб усе вищесказане можна було реалізовувати, не замислюючись про шматок хліба з маслом у холодильнику. На мій подив, розвиток попередніх скілів сильно допоміг із розв’язанням грошового питання. А якщо додати до цього бажання створювати та інвестувати час/гроші у справді вартісні речі — ваше майбутнє під надійним захистом!

Тайм-менеджмент. Ця навичка стає потрібною, коли ви починаєте усвідомлювати ціну свого часу та хочете побудувати збалансоване життя. Просто зараз дайте відповідь на запитання: чи лягаєте ви спати із чітким розумінням, що робитимете завтра? Ствердна відповідь означає, що ви на правильному шляху.

Проєктний менеджмент. Якщо ви змогли прокачати попередні 6 навичок, то це зробить вашу активність максимально предметною та націленою на результат. Якщо він вам потрібен, звісно. Опанувавши знання зі створення проєктів, ви навчитеся бачити й розуміти найефективніші варіанти планування та методики розставляння пріоритетів.

Командотворення. Так, саме під час карантину вміння відчувати людей і об’єднувати їх для спільної цілі стає надважливим. Людська потреба в соціалізації зараз сягає піка, тож саме час запропонувати потенційним партнерам участь у нових проєктах, формувати нові команди.

Розкажи про себе світу

Як би старанно і натхненно ви не розвивали себе, усе це внутрішнє багатство треба навчитися красиво презентувати й віддавати світу. Тому прокачуємо наступні скіли:

 1. Міжособистісна комунікація.Вона стає архіважливою в часи невизначеності. Якщо ви добре розвинули попередні скіли, з налагодженням персонального спілкування з людьми не має виникнути проблем. Міжособистісна комунікація має бути емпатичною.
 2. Мистецтво публічних виступів.У час прямих ефірів, в Skype та в ZOOM тільки ораторські навички можуть допомогти утримати аудиторію від знуджених позіхань та концентрувати її увагу на тому, що хочете донести.
 3. Сторітелінг.Про свої таланти та досягнення варто не лише вміти розповідати, а робити це захопливо й емоційно, через історії, які ви пережили самі.
 4. Критичне мислення.Кількість інформації, яку ми споживаємо щодня, без цієї навички не перетравити. У шаленому новиннєвому вирі легко почати чіплятися за негативні пласти інформації та навіть відчути прояви депресії. Або ж стати жертвою медіаманіпуляцій чи потрапити в пастку шахраїв. Критично-аналітичний підхід до споживання інформації допоможе відфільтрувати зайве.

Події

05.03.2020 р. науково-педагогічні працівники, викладачі та здобувачі вищої освіти Дніпровського медичного інституту традиційної та нетрадиційної медицини взяли безпосередню участь у Науково-практичній студентській конференції-фестивалі іноземними мовами з міжнародною участю: «Soft skills – технології інтернаціоналізації вищої освіти та навички успішності медичного практика» на базі Камʼянського медичного  коледжу.

Відео

ТРЕНІНГИ SOFT SKILLS

 • У коледжі організовуються практикуми у формі тренінгів з метою відпрацювання SOFT SKILLS. Наприклад,

Тренінги, спрямовані на розвиток кар’єрних умінь та навичок:

 • написання резюме,
 • мистецтва публічних виступів,
 • самопрезентації та реалізації себе у професії.

Основна увага на одному з таких тренінгів приділяється саме «м’яким навичкам», зокрема – відпрацюванню навичок побудови першого контакту та подальшої ефективної комунікації та зворотнього зв’язку з пацієнтами, інтерв’ювання та консультування пацієнтів та збору анамнезу.

Учасники заходу працюють над інструментами ефективної комунікації, бар’єрами/фільтрами сприйняття, які можуть бути причинами стереотипів та дискримінації, активними слуханнями та емпатією, побудовою довіри, а також естетичними, ціннісними аспектами й іншими особливостями роботи з пацієнтами. Крім того, під час тренінгів увага приділяється роботі зі стресом та емоціями, запобіганню професійного вигорання та підтримання себе у ресурсному стані.

Формат тренінгів передбачає активну участь усіх присутніх у виконанні практичних вправ та завдань, роботу в міні-групах, аналіз та обговорення кейсів та відеоматеріалів, обмін досвідом між учасниками заходів.

Учасники тренінгу отримуюсь навички:

 • комунікації з вразливими категоріями пацієтів;
 • як опановувати емоції при вирішенні нестандартних завдань;
 • як опитати та зібрати анамнез й почути пацієнта;
 • як боротися зі стресом.
Варіантів відповідей є три: а, б, в.

1.  У громадському транспорті почалася суперечка, Ви:

а) не втручаєтесь;

б) висловлюєтеся коротко;

в) активно втручаєтесь.

2. Чи часто Ви виступаєте з критикою до своїх колег:

а) не виступаю;

б) рідко, маю підстави;

в) часто, по будь-якому приводу.

3. Чи часто сперечаєтесь з друзями:

а) не сперечаюсь;

б) лише з принципових питань;

в) часто

4. Як Ви реагуєте на порушення у черзі?

а) мовчу

б) роблю зауваження;

в) проходжу вперед і спостерігаю за порядком.

5. Недосолена страва, Ваша реакція:

а) промовчите;

б) досолите самі;

в) відмовитеся від їжі.

6.  Вам наступили на ногу, Ви:

а) промовчите;

б) зробите зауваження;

в) виловите всі свої емоції.

7. Вам не подобається подарунок, Ви:

а) промовчите;

б) тактовно прокоментуєте;

в) влаштуєте скандал.

8. Не пощастило в лотереї, Ви:

а) байдужі;

б) не приховуєте досаду;

в) надовго втратите настрій.

Підрахуйте ваші бали за шкалою:

А)– 4 бали;

Б) – 2 бали;

В) – о балів.

Ознайомтесь із результатами:

22- 32 бали. Ви тактовні і миролюбні, спритно йдете від суперечок і конфліктів, уникаєте критичних ситуацій. Вислів «Платон мені друг, але істина дорожче!» Ніколи не було вашим девізом. Може бути, іноді вас називають пристосуванцем. Наберіться сміливості, якщо обставини вимагають висловлюватися принципово, незважаючи на особи.

12- 20 балів. Ви славитися людиною конфліктною. Але насправді ви конфліктуєте лише тоді, коли немає іншого виходу і всі інші засоби вичерпані. Ви твердо відтворюєте свою думку, не думаючи про те, як це позначається на вашій кар’єрі  або приятельських стосунках. При цьому не виходити за рамки конкретності, не принижуйтеся до образ. Все це викликає до вас повагу.

До 10 балів. Суперечки і конфлікти – це повітря, без якого ви не можете жити. Любите критикувати інших, але якщо чуєте зауваження на свою адресу, «можете з’їсти живим». Ваша критика – заради критики. Ваша нестриманість відштовхує людей. Чи не тому у вас немає справжніх друзів? Словом постарайтеся перебороти свій безглуздий характер.

Перший учасник звертається до сусіда справа зі словами : «конфлікт – це погано, тому що…» і продовжує думку, чому конфлікт несе негатив, той, до кого звертались із цими словами, відповідає: «Так, це погано, але…» й намагається знайти, який позитив у конфлікті; наступний учасник знову висловлює негатив щодо конфлікту. Вправа продовжується, поки коло не замкнеться.

 • Конфлікти показують проблеми, які мають бути вирішені.
 • Конфлікти звертають увагу на те, що нам треба змінюватися.
 • Конфлікти розкривають наші прагнення і бажання.
 • Конфлікти з’ясовують, хто ми є,   якими є наші цінності, а також допомагають нам зрозуміти іншу людину.
 • Конфлікти послаблюють нудьгу. Звертають увагу на нові цілі, стимулюють інтерес.

34-й президент США Ейзенхауер придумав свою систему визначення пріоритетів, які справи робити першочергово, яка відома як матриця Ейзенхауера.

Діє просто: треба виділити серед усього списку ваших справ:

Термінові/важливі

Що це таке? Те, що терміново треба зробити вам самому в першу чергу.

Що горить, крім вас це не зможе зробити ніхто, і якщо ви цього не зробите вчасно до конкретно визначеною дати, то це матиме неприємні репутаційні наслідки, можливу втрату грошей або ймовірність їх незаробляння. А також те, що зразу принесе гроші.

Ось вам і зразу чудова мотивація діяльності! Гроші!

Термінові/неважливі

Тобто такі справи, які хтось може виконати за ваc. Знайдіть помічників, які би в чітко зазначений термін все потрібне зробили.

“Хочеш щось зробити добре, зроби сам” для керівника та власника бізнесу – це хибний шлях!

Особливо, якщо справа стосується щось кудись завезти або отримати по дорозі. “Заодно ще і це зроблю, з цими переговорю, заберу посилку з “Нової пошти” – саме непродуктивне, що тільки можна придумати.

Важливі/нетермінові

Те, що можете зробити тільки ви і делегувати їх в силу ряду причин не можете або не маєте права (конфіденційність або репутаційні наслідки).

Неважливі/нетермінові

Не робити. Вірити, просто не робити їх і все. В нас є, чим зайнятися і що робити. Коли я для себе відкрила цей чудодійний секрет, в мене вивільнилася величезна кількість часу!