Педагогічний міст «Про поєднання у професійній діяльності медичних працівників академічної доброчесності і соціальних навичок»

Дата проведення: 08.09.2020р

Цільова аудиторія:

викладачі, науково-педагогічні працівники циклової комісії медсестринства, терапії та хірургії, клінічних дисциплін, сестринської справи, природничо-наукових, гуманітарних та соціально-економічних дисциплін.

Питання, що обговорюватимуться:
 • Поняття академічної доброчесності.
 • Значення академічної доброчесності для медицини та медичних працівників.
 • Положення про дотримання академічної доброчесності у Кам’янському медичному коледжі (від 14.11.2018 № 200-о).
 • Етичний кодекс Кам’янського медичного коледжу (від 11.06.2019 № 6).
 • Декларація про дотримання принципів академічної доброчесності.
 • Правила та пам’ятки, які регламентуватимуть та повідомлятимуть про нові правила гри, яких віднині мусить дотримуватися учасник академічного процесу не тільки по совісті, але до вимоги Закону.

 

Мета заходу

Поширення і використання в педагогічній практиці основних принципів академічної доброчесності; особливості створення освітнього середовища відповідно до вимог дотримання академічної доброчесності та законодавства; обмін досвідом наукової, професійної та власної діяльності зі здобувачами освіти щодо втілення в життя Етичного кодексу навчання.

Ініціатором проведення педагогічного мосту виступила циклова методична комісія медсестринства. Захід відбувся в межах Тижня академічної доброчесності. Ключовими для обговорення серед учасників педагогічного мосту були питання з академічної доброчесності і соціальних навичок.

В обговоренні питання «Поєднання у професійній діяльності медичних працівників академічної доброчесності і соціальних навичок» взяли участь викладачі циклової комісії медсестринства, терапії та хірургії, клінічних дисциплін, природничо-наукових, гуманітарних та соціально-економічних дисциплін.

У рамках роботи педагогічного мосту «Про поєднання  у професійній діяльності медичних працівників академічної доброчесності і соціальних навичок» учасники поділилися своїм досвідом.

Засідання розпочалося зі звернення директора Кам’янського медичного коледжу Тимченко Тетяни Миколаївни до учасників з вітальним словом та побажанням плідної праці.

Сотник В.Л., заст. директора з НР, голова Відділу забезпечення якості освіти,  зазначила, що в коледжі створено відповідну нормативно-правову базу:

 • Положення про дотримання академічної доброчесності у Кам’янському медичному коледжі (від 14.11.2018 № 200-о).
 • Етичний кодекс Кам’янського медичного коледжу (від 11.06.2019 № 6).
 • Декларація про дотримання принципів академічної доброчесності.
 • Правила та пам’ятки, які регламентуватимуть та повідомлятимуть про нові правила гри, яких віднині мусить дотримуватися учасник академічного процесу не тільки по совісті, але до вимоги Закону.
В обговоренні актуальної тематики педагогічного мосту взяли участь:

Волков О.О., док. мед. наук, розкрив питання, які Softskills дійсно працюють в медицині як на лікаря, так і на пацієнта. У медицині, може єдиній, тісно пов’язані два поняття: hardskills v ssoftskills. Професійні і відпрацьовані навички обов’язково забезпечують успіх  одужання, полегшення, реабілітацію, тому що виконуються на фоні милосердя, бажання допомогти, підтримати та багаж soft skills. Ми переконані, що навіть украй втомлений і знесилений  медик не бажає зла пацієнту навмисно.

Зюкіна А.П., викладач ЦК природничо-наукових дисциплін, згадаємо основні напрями формування soft skills. (Як ліричний відступ). Вони допомагають нам усім і протистояти негараздам у житті та радіти дрібницям, здавалось би. Їх можна представити як ланцюг (бажано корабельний, який піднімає якір або опускає у разі різної потреби). Творчий підхід включає в себе наступне: креативність; інновації;  управління інноваціями та креативом. Це особистість кожного із нас, сукупність знань, аргументів, манера подачі, здатність управляти аудиторією, тримати «хвилю» уваги. Порада: Впроваджуйте творчі вправи для пробудження оригінального  мислення.

Шостак С.І., завідувач навчально-виробничої практики, викладач циклової комісії клінічних дисциплін, наголосила, що складовою  соціальних навичок є емоційний інтелект. Це  соціальний успіх на роботі; вплив на інших; управління конфліктами. Сформований на кращих зразках доброзичливості через літературу, музику, стосунки, знання.  Мислення, розум як процес прояву інтелекту. Порада: Управління за допомогою емоційного інтелекту – крок до довголіття.

Вишневський В.О., викладач циклової комісії терапії та хірургії, виділив таку складову соціальних навичок,  як сила переконання, яка передбачаює переконання інших; навички ефективного спілкування. Доповідач зазначив, що люди впливають на інших і це проявляється у: наслідуванні,  навіюванні, примусі, переконанні. Порада: Переконання – найсильніший  нелікарський  засіб, який «провокує» життєві сили  до одужання. Ми будемо боротись. Лікуємось з вірою. Ви будете жити. Вам не боляче. Ви живий!

Соснова В.А., голова циклової комісії гуманітарних та соціально-економічних дисциплін, зробила акцент на набутті соціальних навичок адаптивності: управління стресом для позитивних змін; здатність управляти часом. Професійне довголіття в медицині – це скарб, без сумніву, тому що досвід, особливо успішний, але й помилки допомагають молодим фахівцям відразу ж не відмовитись від обраної професії.  Тільки лікар-практик, медична сестра з великим  досвідом, фельдшер швидкої медичної допомоги  порадить, як пережити поразку, страх, невідомість,  розгубленість, тому що такий початок є  у більшості  молоді, яка приходить на роботу. Ми починаємо над цим працювати зі студентської лави. На Вас, медики-викладачі, основні сподівання щодо формування адаптивності у професії.

Курдаченко О.Л., канд. мед. наук. Співробітництво – продуктивна співпраця: лідерство, командна робота і переговори. Замикає наш ланцюг soft skills співробітництво – ключове поняття, тому заключне. Більшість із нас прагне психологічного комфорту, тому що медицина – постійна взаємодія між людьми. Це напружує,  втомлює, хоча б тому, що людина  «хвора соціально невиліковно» К. Роджерс. Тому в п’яту ланку ланцюга входять наступні  вміння, навички, але формуються вони на основі  усвідомлення бажання: – стати ефективним членом команди;  знати основи командної роботи – хоча б такої, як спрацьованість; вміння управляти людьми – це значить правильно, доцільно використати його потенціал та можливості; сплав продуктивності, емоційного інтелекту, співпраці і високої ефективності. Може це і є команда мрії. Але!!! Як багато залежить від організатора, керівника, в тому числі від нас з Вами, а від Вас, шановні медики, майже все. Співпрацюємо!

Підбила підсумки роботи педагогічного мосту Попова В.А., методист коледжу, викладач клінічного медсестринства в педіатрії, яка рекомендувала:

 • викладачам циклових комісій сприяти популяризації й поєднанню у професійній діяльності медичних працівників питань       академічної доброчесності і соціальних          навичок;
 • викладачам клінічних дисциплін у педагогічній та викладацькій діяльності поєднувати поняття hard skills v ssoftskills з метою набуття студентами відповідальності щодо академічної доброчесності, навчання впродовж життя;
 • за результатами роботи розширеного засідання циклової комісії медсестринства у форматі Педагогічного мосту викладачам Зюкіній А.П., Сосновій В.А. укласти інформаційний бюлетень.

Однією зі складових сучасних вимог до підготовки бакалаврів медсестринства є академічна доброчесність, яка набуває високих соціальних стандартів. Керівник найменшої ланки управлінської повинен не тільки володіти цим поняттям, але й усвідомлювати і забезпечувати доброчесність своїх дій. Для медицини – це надважливо! Суб’єкт – суб’єктні стосунки, в яких ї основним – здоров’я, життя, потреби пацієнта, успіх у яких забезпечують довіра, підтримка, співробітництво. Враховуючи амбітні плани молоді, які прагнуть до професійного зросту, достатків через кар’єрний ріст, наше завдання у підготовці здобувачів освіти. «Завантажити» свідомість студентів потрібними знанням фактами, прикладами, тренінгами, практичним досвідом з дотримання принципів академічної доброчесності. Саме доброчесність забезпечує основний принцип клятви батька медицини Гіппократа: «Не нашкодь!».

Результати

За результатами педагогічного мосту вийшов інформаційний бюлетень «Академічна  доброчесність і соціальні навички» (№1,вересень 2020).